top of page

"Lepi in grdi v kaotični harmoniji"

 

Tako kot večina tradicionalnih evropskih mask se tudi škoromati delijo na ta lepe in ta grde. V tej delitvi se skriva temelj obredja, pri katerem je vedno prihajalo do nasprotja med dobrim in zlim, prijaznim in sovražnim, lepim in grdim ...

Škopiti

Cigan in ciganka sta oblečena v ciganska oblačila in se temu primerno tudi obnašata.

 

Ves čas se prepirata, pretepata, zraven pa kradeta vse, kar jima pride pod roko. Ponavadi imata s seboj še nekaj lutk otrok.

škopiti

Edini neposredni potomec srednjeveških scaramattov in osrednja figura današnjih škoromatov je grozo vzbujajoči črni škopiti. Pokrit je s širokim pokrivalom, prekritim z zajčjimi kožami, na obodu pokrivala pa ima zataknjena ptičja peresa. Da bi bil kar se da grozljiv, si na pokrivalo ponavadi obesi še celo ptico ujedo ali vrano. Škopiti je ognjen v širok črn plašč in prepasan z debelo verigo, ki jo na hrbtu zatisne z debelim kolom, na verigo pa si obesi še zvonček, svetilko, nekaj kož, ptico ali celo kakšno mrhovino. Obraz in roke ima namazane s sajami, v rokah pa drži velike in težke lesene klešče, s katerimi neprestano glasno tolče, straši otroke in lovi mlada dekleta.

 

V skupini škoromatov sta včasih dva škopita, večinoma pa en sam, ki mora biti največji, najmočnejši in najbolj divji fant v vasi. Njegova naloga je, da straši in grozi, v svoje klešče pa ujame čim več deklet, ki jih sam ali s pomočjo ostalih škoromatov po obrazu namaže s sajami. Saje predstavljajo vitalno moško moč, zato škoromati dekletom z mazanjem simbolično zagotovijo plodnost, s tem pa tudi preživetje celotne skupnosti. Samo ime škopiti izhaja iz besede skopiti (kastrirati), saj naj bi v preteklosti prav s takimi velikimi lesenimi kleščami skapljali (kastrirali) prašiče in govedo.

Škoromat z zgonci

Škoromatov z zgonci je v skupini največ in s svojimi zvonci zganjajo največji hrup. Čeprav so danes zaradi svojih čudovitih kap lepi, po svojem obnašanju in pomenu sodijo med ta grde. Škoromati z zgonci namreč pomagajo škopitu loviti dekleta in jih mažejo s sajami po obrazu. Na glavi imajo tudi do 70 centimetrov visoke stožčaste kape, na katere si pritrdijo celo sto ali več papirnatih rož, s kape pa jim čez hrbet skoraj do tal visijo pisani papirnati trakovi. Škoromati z zgonci so oblečeni v kožuhe iz ovčje kože, čez katere si okoli pasu zavežejo zvonce. Oblečeni so še v bele hlače z rdečo črto ob strani in živordeče nogavice. Najdragocenejši kos opreme škoromata z zgonci je poleg kape lesena maska, izrezljana iz enega kosa lesa, pod katero se skriva škoromat. V eni roki drži še krabaljo, z drugo pa s pomočjo vrvi, pritrjene na sprednji del kape, uravnava ravnotežje visoke in nerodne kape.

 

Škoromati z zvonci morajo ves dan tekati sem ter tja, glasno zvoniti in seveda pomagati škopitu pri mazanju deklet. Biti škoromat z zvonci je velika čast, vendar pa celodnevno tekanje zmorejo le fizično močni in vzdržljivi fantje, saj je oprema škoromata z zgonci težka tudi do 15 kilogramov. 

zgonci

Poberini

Poberini imajo med škoromati častno mesto, saj edini vstopajo v hišo, zaželijo dobro letino, pobirajo darove in pazijo, da ne pozabijo obiskati kake hiše v vasi. Domačini bi to šteli za žalitev. Poberini morajo zato ves dan ohraniti trezno glavo in biti prijazni ter vljudni. Oblečeni so v boljšo, praznično obleko, obraza si ne zakrivajo, njihovi edini dodatki so trakovi na klobuku, bel predpasnik in pušeljc na prsih. Poberina sta običajno dva, spremlja pa ju škoromat z zgonci, ki s pozvanjanjem naznani gospodinjam svoj prihod. Škoromat z zgonci, ki spremlja poberina, ne nosi lesene maske, saj morajo domačini videti, koga spuščajo v hišo.

 

Za preprostim pobiranjem darov se skriva simbolično obdarovanje in uveljavljanje posebne pravice. Po mnenju nekaterih strokovnjakov našemljenci predstavljajo umrle prednike, ki se v pustnem času vračajo na zemljo, obiskujejo svoje nekdanje domove in si tam lastijo pravico do darov.

poberini

Pepeljuhar

Čeprav so ga drugi liki skoraj že izpodrinili, je pepeljuhar med škoromati ena najpomembnejših in nastarejših mask.

 

Oblečen je v dolga, ponošena in raztrgana črna oblačila, nosi malho ali koš, v katerih je s senenim drobirjem pomešan pepel, predstavlja pa lahko starčka ali starko. Po dvoriščih ali hišnih pragih trosi pepel in tako zaželi dobro letino in zdravje v hiši.

pepeljuhar

Turek

turek

V času turških vpadov na Slovensko se je domačinom lik turka očitno tako prikupil, da se je turek začel pojavljati tudi kot eden od škoromatov.

 

Pogosto je prevzel celo vlogo ženina.

Ženin in nevesta

Ženin in nevesta sta še posebej spoštovana in domačini si štejejo v veliko čast, če mladoporočenca zaplešeta na njihovem dvorišču.

 

Tudi ženin in nevesta predstavljata simbol plodnosti, ki ga poznajo pustne skupine povsod po Evropi.

ženin

Medved Marko z gospodarjem

Medved ima celo ime, kličejo ga Marko, gospodar pa ga ves čas kroti in vodi na verigi, da ne bi napadel kakšnega človeka.

 

Medvedov ples med maskami strokovnjaki razlagajo kot obred, s katerim naj bi pastirji skušali obvarovati svojo čredo.

medved

Cigan in ciganka

Cigan in ciganka sta oblečena v ciganska oblačila in se temu primerno tudi obnašata.

 

Ves čas se prepirata, pretepata, zraven pa kradeta vse, kar jima pride pod roko. Ponavadi imata s seboj še nekaj lutk otrok.

Cigan

Cunjar

Čeprav ne ni veličasten kot najpomembnejši liki škoromatov, je izdelava obleke za cunjarja dolgotrajno delo, saj ima suknjič in hlače prekrite z nešteto majhnimi krpicami. Z njimi si čez rob klobuka tudi zakriva obraz.

 

Cunjar je izredno pomembna maska tudi zaradi svojega pomena, saj predstavlja razpadajoče truplo naših prednikov, ki se vrača na zemljo. 

cunjar

Ta debel

Predstavlja izredno debelega, okornega in smešnega moškega z velikim trebuhom, ki ga lahko tudi vozi pred seboj v karjoli.

 

V nekdanjih časih je simboliziral magično zagotovilo obilja.

debel

Ti zeleni

Ti zeleni (v brinju, v smreki, v resju, v bršljanu in v mahu) so med najlepšimi maskami. Izdelava teh mask je zahtevna in dolgotrajna, saj na oblačila našijejo in pritrdijo vejice ali mah tako, da pokrijejo celo oblačilo. Oprava je zalo težka, tehta tudi več kot 15 kilogramov, zato je hoja v teh opravah okorna in naporna.

 

Ti zeleni simbolizirajo bližajočo se pomlad, rojstvo in življenje.

zeleni

Šišca

Kljub temu da se zdi šiš'ca novejšega izvora, se v njej skriva starodavna agrarno-plodnostna simbolika. Šiš'ca je bila včasih namreč v celoti iz slame, v slami pa se v številnih evropskih maskah skriva agrarno-plodnostni kult.

 

Slamnata šišca tako simbolizira dobro letino in blagostanje za kmeta. Včasih so šiš'co na pepelnično sredo zažgali skupaj s pustom.

šiša

Muzika

Včasih klarinet, violina in drugi starejši inštrumenti, danes seveda prevladujoče harmonike in boben.

muzika

Ostali liki

Pisano druščino škoromatov dopolnjujejo še ostali liki, kot so:

  • žandar

  • zdravnik

  • kaminar

  • kmet s cepcem

  • kosec 

  • sejalec 

  • gozdar

  • lovec

  • cingesar

  • slikar

  • hudič

  • ta mrtu tega zdravga nosi

ostali
Hrušiški škoromati
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
bottom of page